• Follow us

Polska

Błękit - kolor idealny. Dlaczego nas fascynuje?

Lazurowy, kobaltowy, błękitny, szafirowy, granatowy – to tylko kilka z dziesiątków odcieni niebieskiego, jakimi posługują się malarze. Artyści tworzący ilustracje czy animacje komputerowe mają ich do dyspozycji jeszcze więcej, niezliczoną liczbę jaśniejszych, ciemniejszych, wpadających w zieleń i w szarość oraz czystych, przejrzyście błękitnych odcieni niebieskiego.

To kolor, który dzisiaj otacza nas wszędzie, nie wychodzi z odzieżowej mody. Jednak przez tysiąclecia ludzie mogli tylko pomarzyć o odtworzeniu tego koloru w swoich malowidłach, szatach czy biżuterii. W naturze niebieski jest bowiem kolorem bardzo rzadkim, a niebieskie barwniki zawsze były trudno dostępne. – Nawet dzisiaj bardzo trudno pozyskać syntetyczne odcienie błękitu – twierdzi w artykule w piśmie „Science” Kai Kupferschmidt, niemiecki chemik i biolog molekularny, przygotowujący książkę o fenomenie koloru niebieskiego. Bohaterami jego opowieści będą naukowcy, którzy tworzą błękity, jakich trudno szukać w przyrodzie.

Historia niebieskiego nie rozpoczęła się jednak w laboratoriach współczesnych naukowców, ale gdzieś na piaskach Bliskiego Wschodu.

Ślepi na kolor nieba

Kiedy człowiek po raz pierwszy uznał ten kolor za piękny? Czy wtedy, kiedy spojrzał w niebo? A może obserwując egzotyczne ptaki? Nie wiadomo, tym bardziej, że jak głosi kontrowersyjna hipoteza naukowa, dopiero niedawno zaczęliśmy uznawać niebieski za odrębny kolor. Zdaniem psychologa prof. Julesa Davidoffa z Goldsmiths University of London dowodem jest to, że słowa „niebieski” nie ma w większości znanych nam starożytnych języków. Już pod koniec XIX wieku filozof i filolog Lazarus Geiger zwrócił uwagę, że w „Odysei” Homer ani razu nie użył słowa „niebieski”, nawet opisując morze. Geiger sprawdził także teksty w innych językach – starożytnym hebrajskim, hinduskim czy chińskim – i nie znalazł słowa „niebieski”.

To w Egipcie rozpoczęła się historia łączenia koloru niebieskiego z postaciami świętych i bogów.

Czy to możliwe, że ludzie nie byli zdolni dostrzec tego koloru? Prof. Davidoff postanowił to sprawdzić w Namibii, badając zamieszkujące ten kraj plemię Himba. Uczony pokazywał tubylcom karty, na których namalowane były zielone kwadraty, a pośród nich jeden niebieski – prof. Davidoff nie bez powodu wybrał zieleń, bo to kolor bliski niebieskiemu w palecie barw, a poza tym ludzki mózg jest na zieleń bardzo wyczulony, to jeden z najłatwiej dostrzegalnych kolorów. Co się okazało? Ludzie Himba faktycznie nie zauważali niebieskiego kwadratu pomiędzy zielonymi. Niebieski i zielony to dla nich po prostu różne odcienie tego samego koloru. I nie działo się tak z powodu ułomności ich wzroku. Jak tłumaczy prof. Davidoff w jednej ze swoich prac, powodem jest brak konkretnej nazwy dla niebieskiego. – Wiemy z badań, że dwa różne odcienie jakiegoś koloru wydają się ludziom bardziej podobne, jeśli nazywają się tak samo – tłumaczy prof. Davidoff. A dlaczego nie nadano nazwy niebieskiemu? – Prawdopodobnie z powodu rzadkości tego koloru w przyrodzie ludzie nie musieli go wyodrębniać i nazywać, uznawali go za odcień zieleni – mówi naukowiec.

Co ciekawe, prof. Davidoff po 14 latach powtórzył swój eksperyment i wyniki były inne. – Właśnie wróciliśmy z Namibii. Himba już bez problemu odróżniają błękit od zielonego – mówi mi prof. Davidoff. Dlaczego? – Otworzyli się na świat, zaczęli kontaktować się z plemionami o większym zakresie słownictwa, więc przyswoili sobie mnóstwo nowych pojęć, w tym słowa określające niebieską barwę – mówi prof. Davidoff.

Święte odcienie

Dziś nie wiadomo, czy swoją nazwę na kolor niebieski mieli pierwsi wydobywcy niebieskiego kamienia z piasków i skał Afganistanu. To lazuryt, lapis lazuli, jeden z najcenniejszych minerałów starożytności. Najstarsze niebieskie ozdoby z tego kamienia znaleziono w neolitycznej osadzie Çatalhöyük na terenie dzisiejszej Anatolii. Jak dowiodła dr Duygu Seçil Çamurcuoğlu z University College London, błękitne fragmenty ozdób ze sproszkowanego lazurytu mają aż 9 tys. lat! Błękit cenili też Sumeryjczycy z jednego z najstarszych miast świata – Ur. Z królewskich grobowców pochodzących z około 2900 r. p.n.e. wydobyto bogato zdobioną skrzynię. Wszystkie boki skrzyni zostały wyłożone lapis lazuli, w który starożytni artyści wkomponowali wykonane z muszli sceny rodzajowe.

Jako pierwsi lapis lazuli zaczęli wydobywać na wielką skalę Egipcjanie. Niebieskie elementy wykonane z tego kamienia znaleziono w drogocennym grobowcu króla Tutanchamona z 1323 r. p.n.e w Dolinie Królów. Mumię faraona otaczały lazurytowe skarabeusze. A wykonana ponad tysiąc lat później mumia królowej Kleopatry miała oczy z tego kamienia.

Egipcjanie z pewnością byli błękitem oczarowani, nic więc dziwnego, że słowo „niebieski” pojawiło się po raz pierwszy właśnie w ich języku. To w Egipcie rozpoczęła się długa historia łączenia koloru niebieskiego z postaciami świętych i bogów – nad Nilem niebieską skórę miał bóg Amon, potem tę tradycję podtrzymali pierwsi chrześcijanie, pokazując Marię, matkę Jezusa, w niebieskich szatach. Z tego też powodu błękit na równi ze złotem dominuje w świątyniach różnych religii – od chrześcijańskich po muzułmańskie.

Fot.: Werner Forman Archive/Image State / East News

Tę karierę niebieskiego umożliwili Egipcjanie, którym udało się stworzyć pierwszy w historii niebieski barwnik. Stało się to około 2500 r. p.n.e., kiedy jakiś chemiczny geniusz ogrzał ogniem mieszaninę wapna, piasku i miedzi aż do ich stopienia się. Uzyskany barwnik miał piękny turkusowolazurowy kolor. Do dzisiaj odcień ten nazywany jest błękitem egipskim, a barwniki według tego przepisu były powszechnie wytwarzane aż do 800 roku naszej ery.

Błękit stał się też cesarskim kolorem w starożytnych Chinach. Tam chemicy mieszali miedź z ciężkimi metalami, jak ołów i rtęć. Potem artyści malowali nimi ozdoby ciała, farbowali szaty, a nawet dawali rozpuszczone do picia cesarzom, wierząc w cudowną moc błękitnego eliksiru. – Nic więc dziwnego, że dzisiaj, badając szczątki w cesarskich grobowcach, u około 40 proc. cesarzy odnajdujemy efekty zatrucia metalami ciężkimi – mówi Heinz Berke, chemik z uniwersytetu w Zurychu.

Zdecydowanie zdrowsza była trzecia starożytna receptura – stworzony przez Majów około 300 r. n.e. jasny odcień indygo, zwany dzisiaj błękitem majańskim. Pokryte są nim święte miejsca Majów, rytualne maski, wizerunki bogów. Podróżników i archeologów zadziwiała niezwykła trwałość tego barwnika. Po raz pierwszy zbadano ten pigment w latach 50. XX wieku i zidentyfikowano w nim szczątki roślin oraz glinkę. Dokładną recepturę udało się odtworzyć dopiero na początku XXI wieku dzięki badaniom chemika Deana Arnolda z Wheaton College. Ustalił on, że błękitny kolor pochodził z rośliny Indigofera suffruticosa, zwanej anil, pomieszanej ze znajdującym się w glinie minerałem o nazwie pałygorskit. Arnold ustalił, że cząsteczki barwnika indygo wnikały do minerału dzięki wypalaniu w specjalnej żywicy. To zapewniło im tysiącletnią trwałość.

Najbardziej niebieskie na świecie

Nowe życie niebieskim barwnikom dał rozwój współczesnej chemii. W Niemczech w 1709 r. farmaceuta Johann Konrad Dippel stworzył pierwszy całkowicie syntetyczny niebieski pigment, zwany błękitem pruskim. Ten ciemny odcień niebieskiego powstał przez wymieszanie ciemnoczerwonego ekstraktu koszenili, siarczanu żelaza i węglanu potasu. W epoce przemysłowej można było produkować go na dużą skalę, zwłaszcza kiedy w kolejnych dziesięcioleciach uproszczono sposób tworzenia błękitu pruskiego.

Od 200 lat chemicy wciąż próbują produkować sztuczne barwniki, które będą dawały jeszcze inne odcienie niebieskiego. Wiele już powstało, ale ich produkcja wciąż nastręcza dużo trudności. Ostatnio naukowcom udało się połączyć pewne substancje chemiczne tak, że powstał zupełnie nowy, niezwykle intensywny odcień niebieskiego. Jego twórca, prof. Mas Subramanian z Oregon State University, nazywa go najbardziej niebieskim pigmentem świata. Do wykreowania tego niezwykłego koloru doszło całkiem przypadkowo. Prof. Subramanian wraz ze swoim doktorantem Andrew Smithem poszukiwali nowych materiałów do zastosowania w elektronice. Smith pewnego dnia zaczął eksperymentować z tlenkiem manganu, podgrzewając go do temperatury 1200 stopni Celsjusza. Ku zdumieniu studenta i profesora zamiast materiału o właściwościach przydatnych w elektronice pozyskali proszek o pięknym kolorze niebieskim. Nazwali go YInMn Blue. Badania właściwości optycznych tego materiały wykazały, że absorbuje on wyjątkowo dużo światła z obszaru ultrafioletu oraz odbija dużo podczerwieni, co daje wyjątkową głębię koloru. – Im dłużej go badamy, tym jest ciekawszy. Wiemy już, że jest łatwy w produkcji i trwały – mówi prof. Subramanian.

Głowa pełna pomysłów

Dlaczego tak lubimy kolor niebieski? Okazuje się, że ma on na nas wyjątkowy wpływ. – Poprzez skojarzenia z niebem, oceanem i wodą stał się symbolem otwartości, pokoju i wyciszenia – mówi dr Juliet Zhu z University of British Columbia, badaczka wpływu kolorów na ludzką psychikę. Jej badania dowiodły, że niebieski ma większą moc niż tylko uspokajanie emocji – potrafi też zwiększyć naszą kreatywność.

Dr Zhu dowiodła tego w eksperymentach, których uczestnicy rozwiązywali różne zadania na ekranie komputera w kolorze niebieskim i czerwonym. Zadania były podzielone na logiczne, wymagające dużego skupienia, oraz kreatywne, stawiające na nieszablonowe myślenie. Okazało się, że w zadaniach wymagających koncentracji osoby patrzące na czerwony ekran były o 30 proc. lepsze niż te patrzące na błękit – niebieski ewidentnie je rozpraszał. Ale za to w zadaniach kreatywnych, wymagających uruchomienia wyobraźni, „niebiescy” byli aż dwa razy lepsi od „czerwonych”!

Kolor niebieski nie tylko uspokaja emocje, ale potrafi też zwiększyć naszą kreatywność.

I tak oto nauka podpowiada nam, co najlepiej zrobić, kiedy mamy przed sobą wyjątkowe wyzwania. Trzeba położyć się na trawie i długo patrzeć w czyste niebo. Albo na pomalowaną na niebiesko ścianę w sypialni. Dobre rozwiązania spłyną na nas nie wiadomo kiedy.

Read MoreLeave A Comment

More News

Wiadomości newsweek.pl

Najkorzystniejsze rozwiązanie najmniej popularne. Ten sondaż pokazuje, że 2019-06-25 02:15:10Podatki to nie jest prosta sprawa. Niby wiadomo, że część dochodu trzeba oddać państwu i jeśli państwo obni

Chorzy na rzadkie choroby nie mają szans na 2019-06-25 02:00:04Większość emigrantów szuka lepszej i lepiej płatnej pracy, ale niektórzy są zmuszeni wyjechać z kraju, bo

Niewygodna prawda o habilitacjach. Co Ministerstwo Nauki usiłuje 2019-06-25 01:30:02Resort Jarosława Gowina przekonuje, że chce odejścia od habilitacji jako „poważnej przeszkody dla rozwoju nauki w Polsce&rdq

„Opozycja posługuje się językiem pisowskim, dodając tylko odrobinę 2019-06-25 01:15:07

Barbara Nowacka zdradza „Newsweekowi” kulisy współpracy z Biedroniem 2019-06-25 01:00:08„Jedyna droga, żeby pokonać PiS, to stworzenie jednego bloku opozycji” – mówi „Newsweekowi” Barbara Now

Fala upałów zalewa Europę. W Polsce pogodowy alert 2019-06-24 17:18:06Mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski powinni przygotować się na upały – temperatura ma sięgać nawet 34 stopni

Dlaczego podatek PIT uznajemy za mniej opresyjny niż 2019-06-24 13:39:00Polacy chętniej widzieliby obniżenie stawki VAT niż PIT – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla radia RMF i Dziennika

Męska stylizacja na lato? Sprawdźcie kolekcję tej polskiej 2019-06-24 12:10:57Lato to czas, w którym chętnie zrzucamy z siebie kolejne warstwy ubrań, chcąc jednocześnie prezentować się ś

Obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów jest sprzeczne z 2019-06-24 09:34:18Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzecz

Trybunał Sprawiedliwości UE ukarze Polskę za zmiany w 2019-06-24 08:57:56Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Tomasz Lis.” W tym tygodniu gośćmi redaktora naczelnego „Newsweeka” będ

Jak Heweliusz stał się ulubionym browarnikiem Jana III 2019-06-24 07:57:35Historia Gdańska i Pomorza nierozerwalnie związana jest z historią browarnictwa. Już w XV wieku cech piwowarów był jed

Jak nie zniechęcać do siebie ludzi? 2019-06-24 06:56:03Wchodząc w relację z drugim człowiekiem, mamy wobec niego pewne oczekiwania. Kłopot w tym, że on nic o nich nie wie, ale sam

RSS Wiadomości.gazeta.pl

"Nadchodzi piekło". W Europę uderza fala upałów znad New! 2019-06-25 14:19:00Fala upałów zawitała do Europy i jeszcze przez kilka dni pozostanie na Starym Kontynencie. Temperatury we Francji czy Hiszpanii si

Kijów. Prezerwatywy z fekaliami - tak protestujący "zbroili 2019-06-25 12:41:00200 prezerwatyw z fekaliami - tak na Paradę Równości w Kijowie przygotowało się dziewięcioro niedoszłych protestu

Załoga ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki płetwonurka 2019-06-25 12:30:00Prokuratura w Lęborku informuje, że załoga ORP Lech z Gdynii wydobyła z wraku statku Wilhelm Gustloff zwłoki płetwonurka

RMF FM: Po filmie Sekielskich specjalny zespół zrobi 2019-06-25 12:02:00Według ustaleń reportera RMF FM w prokuraturze działa specjalny zespół śledczych, który bada przypadki pedofili

Łódź. Rzucał dzieckiem o łóżeczko, aby je uciszyć. 2019-06-25 11:57:00W Łodzi zapadł wyrok ws. dwumiesięcznego niemowlęcia, nad którym miał znęcać się partner jego matki. Ta

Czechowice-Dziedzice: 34-latek dźgał znajomego w szyję. Uratował go 2019-06-25 10:44:00Nie lada odwagą wykazał się jeden z kierowców w Czechowicach-Dziedzicach. Mężczyzna wybiegł z samochodu i obezw&#

Bułgaria. Radomski policjant na urlopie uratował 55-letniego Rosjanina 2019-06-25 10:37:00Gdyby nie policjant z Radomia, Rosjanin mógłby nie przeżyć. Młodszy aspirant Sebastian Kosterna wyciągnął 55

Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamem. Adam 2019-06-25 10:25:00Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia Ogólnopolski Program Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym. Resort chce

Bank chciał pozwać portal Gazeta.pl za pisanie o 2019-06-25 10:12:00O BOŚ Banku jako "księstwie" Kazimierza Kujdy pisaliśmy przed trzema miesiącami. Te publikacje bardzo zabolały państwo

Zabójstwo 9-miesięcznego dziecka w Olecku. Rodzina zarzuca policji 2019-06-25 10:02:00Policja w Olsztynie wydała oświadczenie w sprawie śmieci 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. "Policja nie otrzymała informac

Naukowcy z UW apelują o "sztab antykryzysowy" ws. 2019-06-25 09:25:00Ponad 500 pracowników naukowych z całej Polski podpisało się pod listem, który wzywa ludzi nauki do potraktowania kryzysu

Spotkanie ws. Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz złożyła nową ofertę 2019-06-25 09:02:00- Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kszta&

Wydarzenia Wprost 24: Kraj

Krowy na wypasie. Aktywiści uratowali stado z Deszczna New! 2019-06-25 14:03:00- My nie składamy namiotów. Jeszcze jesteśmy krowom potrzebni - zapewniają aktywiści, którzy przez ostatnie tygodnie

Ks. Misiak komentuje swoją ekskomunikę. Przy okazji popularny New! 2019-06-25 13:49:00Ksiądz Michał Misiak to popularny kapłan, który ze względu na nietypowe metody ewangelizacji znany był w całym kr

Istotne zmiany w ustawie o OZE. Przedsiębiorcy zostaną New! 2019-06-25 13:31:00Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w korzystnym sys

UOKiK rozpoczął postępowanie ws. Biedronki. Sieć zapłaci ogromną 2019-06-25 12:05:00Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska, do której na

Dwie 17-latki kąpały się nago w jeziorze Mieczowym. 2019-06-25 11:51:00Jezioro Mieczowe znajduje się w gminie Orneta na Warmii i Mazurach. Jak się okazuje kąpiel w tym zbiorniku wodnym może mieć p

Ćwiczenia DRAGON-19. Wojsko opublikowało zdjęcia z największych polskich 2019-06-25 11:45:00DRAGON-19 to największe wojskowe manewry, które odbyły się w tym roku w Polsce. Ćwiczenia odbywały się na ziemi,

Zerowy PIT dla młodych wejdzie w życie. Premier 2019-06-25 11:31:00Premier podpisał rządowy projekt ustawy zwalniającej młodych pracowników z podatku PIT. Ulga będzie dotyczyć wszy

Maria Winiarska ma 68 lat i prawie 87 2019-06-25 11:07:00– Zaczęłam bardziej dbać o siebie, bo przecież jestem influencerką i wiele osób mnie zaczepia na ulicy. Gratuluj

Patryk Jaki pochwalił się filmikiem z koncertu Backstreet 2019-06-25 10:59:00Zespół Backstreet Boys po latach powrócił do Polski. Na koncercie na stołecznym Torwarze bawił się m.in. Patryk

Internauta pyta, kiedy nastąpi „odpedalenie kraju”. Kontrowersyjna odpowiedź 2019-06-25 10:45:00W ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych jeden z internautów zapytał, kiedy nastąpi „odpedalanie kraju&rd

Incydent w warszawskim tramwaju. „Uderzył pasażera pięścią w 2019-06-25 10:23:00Incydent w jednym z warszawskich tramwajów. 59-letni mężczyzna zaatakował pasażerów. Został zatrymany i przedst

Polski obywatel skazany w Rosji na 14 lat 2019-06-25 10:10:00Agencja TASS we wtorek 25 czerwca 2019 roku podała, że Polak Marian Radzajewski został skazany przez sąd w Moskwie na 14 lat kolon

Dziennik Bałtycki - Strona

Pożar naczepy na autostradzie A1 Bielawkach, gm. Pelplin 2019-06-24 04:24:57Na autostradzie A1 na wysokości Bielawek niedaleko Pelplina doszło do pożaru naczepy samochodu ciężarowego. Przez godzinę

NIEDZIELE HANDLOWE CZERWIEC 2019. Sklepy otwarte w niedzielę 2019-06-24 04:05:43W które czerwcowe niedziele będą sklepy otwarte, a w które zamknięte? Od nowego roku zakaz handlu w niedzielę zosta&

W usteckim kanale portowym wyłowiono ciało kobiety (zdjęcia) 2019-06-24 03:50:00W kanale portowym w Ustce znaleziono ciało kobiety. Informację potwierdza pełniąca funkcję oficera prasowego policji st. sier

Bytów. Zwrot w sprawie Druteksu. Sąd nakazał wszcząć 2019-06-24 03:10:00Bytowski sąd nakazał śledczym wszczęcie śledztwa w sprawie tak zwanej próby wrogiego przejęcia firmy Drutex.

EUROJACKPOT WYNIKI 28.06.2019. Eurojackpot Lotto losowanie na żywo 2019-06-24 02:48:00Eurojackpot wyniki - losowanie 28 czerwca 2019 (28.06.2019). Kolejne losowanie loterii Eurojackpot w Polsce - wyniki. Do wygrania jest 80 mln zł.

LOTTO WYNIKI 22.06.2019. Duży Lotek - kumulacja! Nikt 2019-06-24 02:40:36Lotto wyniki 22 06 2019! W sobotę, 22 czerwca 2019, do wygrania było 13 mln złotych. Poniżej na naszej stronie opublikujemy wyniki

LOTTO WYNIKI 25.06.2019. Duży Lotek - kumulacja 15 2019-06-24 02:40:00Lotto wyniki 25 06 2019! We wtorek, 25 czerwca 2019, do wygrania jest 15 mln złotych. Poniżej na naszej stronie opublikujemy wyniki Lotto z

LOTTO WYNIKI 24.06.2019: Ekstra Pensja, Multi Multi, Mini 2019-06-24 02:31:00Lotto wyniki 24 06 2019! W poniedziałek, 24 czerwca 2019 odbędą się losowania: Ekstra Pensja, Multi Multi, Mini Lotto, Kaskada, Su

Niedziele handlowe 2019. Kiedy sklepy będą zamknięte? Zakupy 2019-06-24 02:26:42Niedziele handlowe 2019 KALENDARZ ONLINE. Od nowego roku niedzielne zakupy będą możliwe tylko raz w miesiącu (z dwoma wyjątka

ŚREDNIA PŁACA W POLSCE 2019. Jakie jest średnie 2019-06-24 02:25:01Ile wynosi średnia krajowa płaca 2019? Zobacz, ile średnio zarabia się w Polsce! Z ostatniego Obwieszczenia Prezesa Głó

Ile dać na ślub? Ile się daje na 2019-06-24 02:24:23Ile dać na ślub, ile włożyć do koperty na wesele? Ile wypada podarować pieniędzy na wesele, aby nie było za ma

Życzenia urodzinowe. Najpiękniejsze i najlepsze wierszyki na urodziny 2019-06-24 02:21:15Życzenia urodzinowe. Zbliżają się urodziny bliskiej osoby? Złóż jej życzenia - zobacz wzory wierszykó

Polska - Strona główna

UWAGA! TVN 8.05 Magdalena Żuk przed śmiercią była New! 2019-07-26 18:00:00Magdalena Żuk przed śmiercią była pod wpływem narkotyków, tak twierdzi rodzina nieżyjącej kobiety. Aby zdoby

Nowe sankcje USA na Iran. Tym razem Donald 2019-06-25 04:09:00Trwa napięcie na linii Waszyngton-Teheran. Tym razem sankcje USA uderzają w najwyższego przywódcę kraju i liderów el

Tak oszukują polscy pracodawcy! Zobacz, co wykazały kontrole 2019-06-25 03:19:21Wciąż czekamy na dane z ubiegłego roku, ale przypomnijmy sobie wyniki, które Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała

Andrzej Dera o wyroku TSUE: Nie chcemy konfliktu, 2019-06-25 03:17:00Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał na antenie TVN24, że wyrok TSUE w sprawie wieku emerytalnego polskich sędziów nie

Emerytura Plus będzie stale wypłacana, jeśli PiS wygra. 2019-06-25 02:57:48Emerytura Plus nie będzie jednorazowym dodatkiem, jeśli PiS wygra wybory. Mateusz Morawiecki bez ogródek poinformował o tym wybo

UWAGA! TVN 25.06 Warszawa Wawer: Zabójstwo w szkole. 2019-06-25 02:40:05UWAGA! TVN Warszawa Wawer: To prawdopodobnie pierwsze w Polsce morderstwo na szkolnym korytarzu. W sprawie śmierci 16-letniego Jakuba zatrzymano

UWAGA! TVN 25.06 Magdalena Żuk przed śmiercią była 2019-06-25 02:39:11Magdalena Żuk przed śmiercią była pod wpływem narkotyków, tak twierdzi rodzina nieżyjącej kobiety. Aby zdoby

Będą wyższe podatki dla osób bezdzietnych? MSWiA reaguje 2019-06-25 02:15:00„Rzeczpospolita” poinformowała w poniedziałek, że rząd nie chcąc otworzyć polskiego rynku na pracownik&oacut

Boris Johnson walczy o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. 2019-06-25 01:20:00Udany pochód do funkcji brytyjskiego premiera zakłócił Borisowi Johnsonowi skandal. Polityk pokłócił się

PIT 0 dla młodych. "Zatrudnię osoby do 26 2019-06-25 00:17:06Dochody osób do 26. roku życia, które nie przekraczają 85,5 tys. zł rocznie będą od sierpnia zwolnione z pod

Ambasada Ukrainy o śmierci ukraińskiego pracownika: Moralnie nisko 2019-06-25 00:15:00Wywiezienie i porzucenie w lesie ciała ukraińskiego pracownika, który zasłabł w miejscu pracy, to dla wielu ludzi szok. W t

Usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK S.A. na 2019-06-24 18:00:00Katowiccy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziewięć osób w związku z próbą utrudniania przetargu

TVN24.pl - wiadomości z

"Są pewne granice, których my jako ludowcy przekroczyć New! 2019-06-25 13:41:08 Nie da się pogodzić w jednym wielkim kotle propozycji Roberta Biedronia i propozycji konserwatywnego skrzydła Polsk

"Odparcie ataków wroga i utrzymanie rubieży". Prezydent i 2019-06-25 12:39:32 Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak obserwowali we wtorek na poligonie w Orzyszu ćwicze

Strzelał z wiatrówki do kota. Skazany na więzienie 2019-06-25 12:29:21 Sąd Rejonowy w Giżycku skazał na cztery miesiące więzienia Pawła S., który w garażu strz

Nowa propozycja zamiast "ukraińskich nacjonalistów" w ustawie o 2019-06-25 12:23:08 Senacka Komisja Ustawodawcza skierowała we wtorek do dalszych prac ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej w czę

Sejmowe perypetie Nowoczesnej. Zaplombowane pokoje, niepewny wicemarszałek 2019-06-25 12:12:13 We wtorek pomieszczenia zajmowane dotąd przez klub Nowoczesnej w Sejmie zostały zaplombowane. Dyrektor Centrum Informacy

Prognoza pogody na jutro: kulminacja nieznośnego upału 2019-06-25 12:09:26 Środa zapowiada się gorąco. Mieszkańcy całej Polski powinni przygotować się na bardzo wysok

Krzyczał "Precz z polskim faszyzmem", policja postawiła mu 2019-06-25 11:31:22 Prokuratura Rejonowa w Przemyślu postanowiła we wtorek nie wszczynać śledztwa w sprawie znieważenia narod

"Wydobyto ciało". Tajemnica wraku statku Wilhelm Gustloff 2019-06-25 11:11:12 Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku statku Wilhelm G

Afrykańskie upały w Polsce. Później chwila odpoczynku 2019-06-25 10:14:14 Przed nami upalna środa - temperatura może wzrosnąć nawet do 36 stopni Celsjusza. Później czeka na

Dwumiesięczny chłopiec miał pękniętą czaszkę. Matka i jej konkubent 2019-06-25 08:46:46 Arkadiusz B. pastwił się nad dwumiesięcznym niemowlęciem, dlatego w celi powinien spędzić 12 lat - t

Polak skazany w Rosji na 14 lat kolonii 2019-06-25 08:38:00 Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o za

"Szansa dla rodziców skończyła się tragicznie dla dziecka" 2019-06-25 08:35:20 Zawsze mnie uderzają takie słowa: rodzice dostali szansę na wychowanie dziecka - powiedziała w TVN24 Zofia D&#


Disclaimer and Notice:WorldProNews.com is not responsible of these news or any information published on this website.